Rustikální styl bydlení – návrat k přírodě
Rustikální styl nejlépe charakterizuje návrat k přírodě, historii, dřevu a přirozenosti. Můžeme tedy říci, že je opakem industriálního stylu, který se snaží sladit průmysl s bydlením. K tomu, abyste si vytvořili bydlení v tomto stylu, nemusíte pořídit srubovou chatu v horách nebo se přestěhovat do hradu. Stačí se držet určitých prvků a materiálů, abyste dosáhli efektu rustikálního stylu i ve vaší domácnosti.
Co jsou základní vlastnosti tohoto stylu? Těžké masivní dřevo, většinou jen střídmě opracované, železné prvky, kůže, kámen. Rustikální styl je široký pojem, v překladu znamená „návrat k venkovu“. Má společné prvky s venkovským stylem, nicméně mnoho prvků má odlišných. V článku se společně a do detailu podíváme na jeho historii, což charakterizuje tento styl, jak vznikl a pro koho je určen.
Co všechno se v článku dozvíte:
- Vznik, historie a původ rustikálního stylu
- Základní prvky rustikálního stylu
- Bytové doplňky sladěné v rustikálním stylu
- Zařízení jednotlivých místností v rustikálním stylu
- Krátké shrnutí na závěr
- Pro koho je rustikální styl
1. Vznik, historie a původ rustikálního stylu
Rustikální styl bydlení vznikl v 19. století na území Ameriky v dobách kolonizace a osidlování odlehlých částí. Lidé, kteří si stavěli svůj domov daleko od civilizace, nedisponovali žádným nábytkem ani doplňky při vytváření těchto domovů. Automobily neexistovaly, takže rodina měla většinou nanejvýš v tom lepším případě kočár, v tom horším jen koně. Do popředí se proto dostal materiál, který poskytovalo okolí. A tím byl většinou kámen, dřevo, popřípadě kůže. Domy a doplňky v něm se proto budovaly z toho, co příroda nabídla as nástroji, které si lidé s sebou přinesli.
Zdroj: pufikhomes.com
2. Základní prvky rustikálního stylu
Tak jako každý styl zařizování interiéru, i rustikální má své typické charakteristické znaky. Pojďme se společně podívat na to, které jsou to:
- Ruku v ruce s přírodou - Přirozený návrat k přírodě zahrnuje přírodní materiály - dřevo a kámen. A ne obyčejné dřevo, ale hlavně masivní, syrové a neopracované. Dřevěné desky na stěnách, dřevěné podlahy, dřevěný nábytek atp. Přirozený neopracovaný povrch vyzdvihuje přírodu nad práci člověka. Rustikální styl není jediný, který je spjat s přírodou. Venkovský či francouzský styl mají své kořeny také v přírodě, ovšem nevyznačují se takovou majestátností jako rustikální styl.
Přiznané dřevěné stropní trámy – jsou pravděpodobně základem rustikálního stylu. Vzhledem k tomu, že u nás používané trámy jsou z jehličnatých stromů, je povoleno je namořit na tmavší odstíny, které lépe zapadnou do rustikálního stylu svojí barevnou škálou. Jelikož v minulosti neexistovaly průmyslové pily, tak jejich provedení je nerovné, drsné, a jsou pořádně masivní.
Zdroj: pufikhomes.com
- Moderní typy materiálů budete hledat marně - Abychom si to upřesnili, mezi moderní typy materiálů patří různé syntetické materiály, textilie, ale také kovové předměty nebo moderní uhlazené omítky. Není zásada, že tyto materiály nemají co hledat v rustikální místnosti, protože doba nepustí a někdy vyhrává kompromis. Ten v tomto případě znamená výše zmíněné materiály eliminovat, aby byl výsledný rustikální dojem co největší. Jejich úplnému vynechání se asi zcela nevyhneme. V případě omítek je kompromisu dosaženo kombinací omítky s dřevěnými prvky, jako jsou lamely nebo trámy. Omítku si volíme nejlépe bílou nebo rozhodneme-li se jít do barevné stěny, tak použijeme zemité barvy. Zvolíte-li hliněnou omítku, jen zvýrazníte podtón rustikálního stylu. Kompromis je odpovědí na kombinaci požadavků moderní doby a původních prvků v rustikálním stylu. Nechceme přece bydlet ve středověku nebo v lesní chatě, ale zachovat z něj jen určité prvky a zakomponovat jej společně s moderními technologiemi do domácnosti 21. století.
- Moderní nábytek nemá v rustikálním stylu prostor – stejně jako v případě moderních materiálů, ani moderní styl nábytku a doplňků nemá místo u rustikálního stylu. Nebýt historie, rustikální styl by nikdy nevznikl. Proto, pokud se ho chceme držet, určitá architektonické pravidla v oblasti nábytku musí být dodržena.
- Nábytek v rustikálním stylu je vyroben ručně - vyznačuje se prostým designem, je dřevěný a může být doplněn kamenem (například vrchní deska nábytku). Kamennou desku můžeme použít u jídelního stolu, kuchyňské linky nebo jako desku na koupelnovém stolku, ve kterém je umístěno umyvadlo (případně je umyvadlo vytesáno do kamene). Prvky jako povrch dřeva a jeho typické tvary jako kulatina, deska nebo trám, se snaží v tomto stylu plně vyniknout. Nábytek působí masivně. Tato vlastnost nábytku je dosažena jednak masivním materiálem, který je většinou i hrubší a těžší než standardní dřevotřísková deska, ze které se vyrábí nábytek. Kromě toho celkový rozměr nábytku je obecně větší, než průměrná velikost nábytku. Můžeme ho tedy nazvat nadrozměrným. Navzdory těmto vlastnostem se snaží nábytek působit útulně a pohodlně, protože právě toho se snaží rustikální styl dosáhnout. V dnešní době si pravděpodobně nebudete rustikální nábytek vyrábět sami. Na trhu se nachází dostatek prodejců, kde dokážete pořídit nábytek v takovém stylu bydlení.
- Barvy inspirované přírodou - Asi to nikoho nepřekvapí, řekneme-li vám, že barvy zakomponované v rustikálním stylu jsou ty, které běžně vidíme v přírodě. Zelená, hnědá, šedá v neutrálně méně výrazných odstínech, budou tou nejlepší volbou. Pokud potřebujeme prosvětlit prostor, se zamhouřeným očkem lze použít i bílé stěny, abychom prostoru dodali opticky větší dojem a prosvětlili jej. Díky zemitým barvám se více pojíme s přírodou.
- Nábytek a materiály vydávající zvuky – Rustikální styl má působit drsně a hrubě. Proto i návrat k masivnímu dřevu a tradičním materiálům má vést k tomu, aby podlaha na některých místech vrzala. Otevření šuplíku má také vydat zvuk tření dřeva o dřevo, kde nejsou použity žádné panty.
- Design není nikdy perfektní a uhlazený - Čisté, rovné, pravoúhlé linie nejsou vlastnosti, které jsou pro tento styl charakteristické. Jelikož jsou věci vyrobeny ručně z poctivých materiálů, drobné nedokonalosti jsou naprosto běžné. Pracovalo se s tím, co příroda nabídla, nakolik v minulosti průmyslové pily neexistovaly. Proto nepřesnosti k tomuto stylu patří a činí každý kousek nábytku originálním a jedinečným svého druhu. Kulatina je také vždy jiná, proto například i každá židle, na které kulatina byla použita jako podsedák, bude odlišná. Za to bude ale každá židle vždy originální!
Zdroj: pufikhomes.com
- Krb = centrum rodiny a teplo domova – Co by to už byl za tradiční styl, kdyby v něm nebyl zakomponován pořádný krb. Kozuby byly velmi typické v minulosti a většinou byly také jediným zdrojem tepla. Ústřední vytápění ještě neexistovalo, slovo průduchy lidé neznali, takže v chladných měsících v roce bylo teplo jen v té místnosti, kde byl krb. V této místnosti se po těžkém pracovním dni setkávali všichni členové rodiny, aby se zahřáli. Společné chvíle v jedné místnosti sdružovaly všechny lidi na jednom místě a prohlubovaly tak i vztahy v rodině. K tomu, aby se celá rodina u krbu vešla, byly pohovky většinou ve tvaru „U“, aby se každý člen dostatečně zahřál. Sedačky ale byly rozděleny na několik kusů, ne z jednoho tvaru. Pro venkovský styl je typická pec v místnosti, která splňovala kromě pragmatické části jako vaření i účel vytápění. V případě rustikálního stylu převažuje masivnost a drsnost, a ta lze dosáhnout jedině pořádným velkým krbem. Krb byl většinou nadrozměrný, kamenný a po stranách mohl být vykládaný masivním dřevem v dostatečné vzdálenosti od užitkové části, aby se zabránilo požáru.
Zdroj: pufikhomes.com
- Kůže a juta je více než textil - V případě použití koberců má v rustikálním stylu místo jistě zvířecí kůže resp. kožešina nebo tradiční juta. Je to způsobeno tím, že myslivectví bylo tradiční a kůže se srstí se pokládaly jako koberečky na podlahu. Byly to přirozeně se vyskytující materiály v přírodě. Dokonce i v případě pohovek se upřednostňuje kožený povrch. Samozřejmě tento povrch není každému po chuti, jelikož je kůže poměrně chladná. Proto je povoleno použít textilii na pohovku, případně i na závěsy. Jako u každé správné hospodyně se na gauči většinou nachází dečka, která chrání gauč před poškozením. V tomto případě doporučujeme používat kožešinu z ovce nebo jiného zvířete.
- Parohy a části zvířat jsou vítány - Čím větší, tím více rustikální. Abychom splnili podmínku masivnosti a nadrozměrnosti, velké parohy dospělého jelena budou tou nejvhodnější volbou. A pokud možno, rovnou je umístěte nad krb! Jelikož bytových doplňků nebylo nazbyt, právě parohy se využily jako designový doplněk, který nabídla příroda a vyplnily prázdné místo na zdi.
Samozřejmě ne každému jsou pochuti skutečné parohy. Proto u nás v Dublezu kombinujeme požadavky moderní domácnosti a respektujeme prvky rustikálního stylu. Dekorace z dílny DUBLEZ v rustikálním stylu s motivem divoké zvěře:
- Lustr jako impozantní střed místnosti – Lustr v rustikálním stylu je vzhledem k moderní době většinou již kovový (případně kombinace kovu se dřevem) a samozřejmě plně elektrický. Přesto je stále inspirován historií. Volíme většinou lustr s více žárovkami. Důvod je prostý: V minulosti, když se ještě používaly svíčky, lustry obsahovaly velké množství svícnů, protože svítivost svíčky je mnohem nižší než svítivost moderní žárovky. Moderní lustry si zachovaly počet svícnů, jen je nahradily žárovky. Dokonce lze zvolit i lustr vytvořený z paroží jelena. Takový lustr je obtížné koupit resp vyrobit, ale působí majestátně.
- Matný povrch je základ – V rustikálním stylu se snažíme o to, aby povrchy byly prioritně matné. Tento efekt je samozřejmě dosažen velmi jednoduše, protože všechny materiály charakteristické pro tento styl jsou původně matné, pokud je dodatečně neupravujeme. Speciálním úpravám se proto vyhýbáme, nakolik by materiály ztratily svou přirozenost. Proto se vyhýbáme lakování dřeva lesklými nebo polomatnými laky, resp. se lakům zcela vyhneme. Kámen nebrousíme do vysokého lesku, aby nevypadal jako mramor. Pokud jsme už použili kov, tak je natřený matným lakem. Jediný „lesklý“ materiál jako kompromis je použití zrcadla, protože téměř každá domácnost jím, minimálně z pragmatických důvodů, disponuje. Nicméně je diskutabilní, zda zrcadlo je lesklý povrch, neboť jeho účelem není lesk, ale odrazit obraz.
- Rustikální dveře - Jsou charakteristické tím, že jsou ze dřeva (jak překvapivé...). Většinou jsou to právě neopracované desky. A jelikož i rustikální styl jde s dobou, jsou nabídnuty dvě možnosti. Buď se dveře umístí na panty do zárubně jako klasické dveře, nebo modernější provedení rustikálních dveří je umístit je na kolejničky. Mezi místnostmi je dokonce možné volit otevřený prostor a tedy dveře neumísťovat – například mezi chodbou a obývacím pokojem.
Zdroj: homedit.com
3. Doplňky v rustikálním stylu
Jelikož rustikální styl se vyznačuje jednoduchostí, volíme vždy méně doplňků, za to výrazných svojí pompézností a velikostí.
- Keramika - je přirozená jak pro rustikální, tak i venkovský styl. V rustikálním stylu se většinou ale držíme keramiky, která není glazurovaná (kvůli zachování původní barvy) a většinou není ani omalována, případně je použita jen jedna neutrální barva. Samozřejmě může být vzorkována, avšak bez povrchové úpravy.
Zdroj: pufikhomes.com
- Váza s květinami - K obohacení prázdného rohu místnosti nebo kuchyňského stolu můžeme zvolit keramickou neopracovanou vázu s květinami nebo halenkami z lesa.
- Zrcadlo - Zrcadlo není typický prvek rustikálního stylu, ovšem v každé domácnosti se nějaké nachází, proto se ho snažíme zakomponovat do rustikální místnosti tak, aby tam pěkně zapadlo. Volíme proto jednoduché a účelné zrcadlo. Nejlepší bez jakýchkoli rámečků.
- Obrazy nebo fotorámečky - S výraznými a masivními dřevěnými rámy, nepravidelně poskládanými na zdi. Rámečky mají většinou design jako zbytek desky, ze které byl vyroben rám pro fotografii nebo obrázek. Obrazy jsou většinou s motivem přírody a vyobrazují stromy, les nebo zvířata. My v dílně DUBLEZ nabízíme obrazy přesně s takovým motivem, které se perfektně hodí nejen do moderního interiéru, ale také skvěle zapadnou do místnosti v rustikálním stylu.
- Hodiny - Jak jinak, i hodiny budou dřevěné. Vzhledem ke znakům rustikálního stylu volíme jednoduché hodiny s ručičkami. Dokonce nemusí být vyobrazena ani čísla hodin. Velice pěkné rustikální hodiny jsou právě masivní hodiny z kulatiny.
- Knihy - A to hlavně staré knihy, které nenesou jen svůj cenný obsah, ale doplňují interiér svojí jedinečností. Historické starší knihy s původními vazbami si jistě najdou své místo. Umisťujeme je do jednoduché dřevěné poličky z desek.
Zdroj: pufikhomes.com
- Polštáře - Určitě kožešinkové. Kožešina je typický přírodní materiál, ze kterého jde teplo. Proto pro zútulnění místnosti využíváme právě tento materiál. Samozřejmě v dnešní době můžeme sáhnout i po textilních polštářích, nicméně jejich design volíme v barvách, které přísluší rustikálnímu stylu.
4. Zařízení jednotlivých místností v rustikálním stylu
Plánujete si zařídit v rustikálním stylu jen některou místnost? Pokud váháte, jaký postup, materiály, nábytek a doplňky zvolit, tato část článku vám může být nápomocná. Pojďme na to!
4.1 Obývací pokoj v rustikálním stylu
Obývací pokoj laděný v rustikálním stylu by měl v první řadě působit prostorně. Je to hlavní místnost domu. Pohovku ve tvaru "U" nebo "L" nedoporučujeme použít. Použijeme-li tyto tvary, zvykem je je předělit, aby nebyly z jednoho kusu. Spíše je charakterističtější pro tento styl použít klasickou sestavu – rovná pohovka + dvě křesla. Pohovky mohou být kožené nebo i textilní. Doporučuje se také překrytí kožešinovou dečkou.
Středobodem místnosti je masivní kamenný krb. Pokud nedisponujete krbem, nic se neděje. Dále doporučujeme závěsný lustr na řetězu z matného černého kovu. Pokud plánujete do místnosti umístit i koberec, doporučujeme jutové koberce nebo koberce z kožešiny (klidně i umělou kožešinu).
Zdroj: pufikhomes.com
Galerie obývacích pokojů v rustikálním stylu bydlení:
4.2 Kuchyně v rustikálním stylu
Kuchyně v rustikálním stylu je kombinací masivních dřevěných dvířek a kamenné kuchyňské desky. Umyvadlo volíme také kamenné. Základem jídelny je pořádný masivní a nadrozměrný stůl ze dřeva. Židle už můžeme ladit jemněji. Doporučuje se kožený potah. Pokud používáme pod talíře podložky, sáhneme po takových, které jsou vyrobeny z mořské trávy, sena nebo juty. Keramiku, hliněné džbány nebo dřevěné desky na krájení neschovávejte do poliček, ale vystavte je.
Zdroj: pufikhomes.com
Galerie kuchyní a jídelen v rustikálním stylu bydlení:
4.3 Ložnice v rustikálním stylu
Pro ložnici v rustikálním stylu je charakteristická velká postel s také velkými polštáři. Před postelí můžete umístit dřevěnou krabici resp. truhlu jako odkládací prostor. Pokud potřebujete více prostoru pro oblečení, neváhejte sáhnout po šatní skříni z masivu. Závěsy můžeme zvolit bledé, avšak z hrubé tkaniny, aby v případě zastření zůstala v místnosti tma. Doporučujeme umístit kožešinové koberečky po stranách postele, abyste při vstávání nohama nedopadli na chladnou podlahu.
Zdroj: pufikhomes.com
Galerie ložnic v rustikálním stylu bydlení:
4.4 Koupelna v rustikálním stylu
Zařizování koupelny v rustikálním stylu bude vycházet primárně z kamene jako hlavního prvku. Glazurované dlažbě se v případě tohoto stylu vyhýbáme. Z kamene můžeme volit obklady, podlahy, umyvadlo nebo i vanu. Volíme-li keramickou podlahu nebo obklad, volíme matný přírodní povrch v zemitých barvách. Baterie a všechny kovové prvky volíme v matných dekorech buď v přírodní barvě kovu jako měď nebo mosaz. Jejich design volíme co nejjednodušší. Zrcadlo není sice typický prvek tohoto stylu, ale žijeme v moderní době, proto také zrcadlo volíme velmi jednoduché a bezrámové.
Zdroj: pufikhomes.com
Galerie koupelen v rustikálním stylu bydlení:
5. Krátké shrnutí na závěr
Pokud bychom v krátkosti měli shrnout rustikální styl, tyto body by byly obecně pro něho nejvíce charakteristické:
- Dřevo - Trámy, podlahy, nábytek, doplňky - prostě cokoli ze dřeva.
- Kámen - Většinou krb, vrchní desky nábytku, obklady, dlažba, umyvadlo.
- Kůže - Na pohovce, resp. kůže se srstí na zemi jako náhrada koberce.
- Nadrozměrný nábytek - Bytové doplňky. Menší počet, střídmost a jednoduchost je vyvážena masivností a nadrozměrností.
- Masivnost – Velké trámy, nábytek, dveře z masivu a desek, velký krb. Všechno působí jednoduše masivně.
- Drsnost - Týká se hlavně povrchu. Kámen opracovaný ručně, dřevo také. Držíme se matných povrchů materiálů.
- Ruční výroba - V dnešní moderní době se tento bod nedá naplnit 100%, ale umíme najít takové dodavatele, jejichž provedení výrobků tak působí.
- Přirozenost - Vyhýbáme se jakékoli přehnané úpravě povrchů a vítány jsou přirozené barvy.
- Jednoduchost - Místnosti nepřeplňujeme nábytkem a doplňky, ponecháváme je prostorné, čisté a vzdušné.
6. Pro koho je rustikální styl
Rustikální styl bydlení je vhodný pro každého, kdo má rád návrat k přírodě, přirozené barvy, materiály a jednoduchost. Je především vhodný víc do domů než do bytů. No není to pravidlo, protože fantazii se meze nekladou. Prostory zařízené v rustikálním stylu mají příjemnou útulnou atmosféru, jsou provzdušněné, ze dřeva cítit teplo domova a masivnost provedení dodává celkové atmosféře sílu a dotek nedotčené přírody.
Všechny produkty z dílny DUBLEZ v rustikálním stylu je možné si prohlédnout ZDE.
Na závěr ještě přinášíme video s 60 fotografiemi různých obývacích pokojů zařízených v rustikálním stylu:
Zdroje:
- https://www.housebeautiful.com/design-inspiration/a23937828/rustic-design-style/
- https://www.elledecor.com/design-decorate/room-ideas/g10262395/rustic-decor/
- https://www.thespruce.com/what-is-rustic-design-4771798
- https://vevano.com/resource-center/home-interior-styles-rustic-design/
- https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-rustic-style
- https://www.homedit.com/elements-of-rustic-decor/
- https://www.idesign.wiki/rustic-style/
- https://www.housebeautiful.com/design-inspiration/a23937828/rustic-design-style/