Novoroční SLEVY

Využijte časově omezenou akci a kupte si obraz ve slevě až 15 % ještě dnes!

Do konce zůstává - Zůstává - 22h:35m:
Minimalismus v bydlení - Cesta k organizovanému životu
Bydlení

Minimalismus v bydlení - Cesta k organizovanému životu

Minimalismus v bydlení už dávno není jen odrazem životního stylu nomádů. Pořád častěji oslovuje běžných lidí, kteří chtějí ve svém životním prostoru jen to nezbytné. V malém množství nacházejí všechno a netřeba jim nepotřebné věci, které brání jejich svobode. Vystačí si s minimem, které je zároveň činí plně spokojenými a v závěru víc nepotřebují. Je minimalistický styl bydlení zcela odlišný od standardu, který známe? Odpověď na tuto otázku a mnoho jiných zajímavostí najdete v našem článku o minimalistickém stylu bydlení.

V článku se dozvíte:

Co je to minimalismus?

Minimalismus vznikl v umělecké sféře v 60. letech a později se rozšířil i do designérské a architektonické estetiky, která se nejčastěji spojuje s jednoduchostí, neutrálními barevnými paletami a čistými liniemi.

Jednoduché čisté linie jsou hlavním znakem minimalismu. Na oživení místnosti jsme použili dřevěnou mapu na stěnu sladěnou do barvy interéru.

Minimalismus nás učí podstatě, ne šetření

Cesta k jednoduchému a uspořádanému životu, i tak by se dal definovat minimalismus. Minimalismus je způsob života, který si získává stále více nadšenců. Nejde jen o moderní proud, který by oslovil velké masy. Dotýká se životních hodnot jednotlivce, které se prolínají s jeho příbytkem a celkovou filozofií bytí.

Vydat se na cestu minimalismem může být první krok, jak si vyčlenit všechno podstatné ve svém životě. Snadno se replikuje na faktu, že radost z materiálních věcí je velmi mělká. Uspokojí nás jen dočasně a rychle vyprchá. Impulzivní nakupování je projevem konzumu, vůči kterému se minimalismus distancuje. Filozofie minimalismu se nás snaží odvrátit od tohoto fenoménu a poskytuje nám klid a do jisté míry i nadhled nad materialismem, který nás často nevědomě obklopí. Učí nás zbavit se nepotřebných věcí. V jednoduchosti je klíč. Pokud máte odvahu vybrat se na výlet s jedním batohem na ramenou, pak jste zřejmě rozený minimalista, který vzhlíží spíše k požitku než k pomyslnému pohodlí.

Zobrazení části minimalistického příbytku. Zdroj: tarkett.com

Minimalistický styl bydlení

Minimalistický prostor si můžete vytvořit kdekoli a tento způsob života praktikovat za jakýchkoliv podmínek. Může jít o byt, dům nebo chatku. Rozměry místností vás v tomto směru nemohou limitovat. Ve skutečnosti si minimalistický domov vystačí s malými rozměry místností, ale pokud jsou pokoje vzdušné a velké, je to jen prospěšné při celkové struktuře prostoru.

Jak vypadá minimalistický domov?

Velmi to záleží na tom, do jaké míry chcete tento styl praktikovat. Minimalismus má různé formy, pokud možno hovořit až o extrémním minimalismu - ve smyslu eliminování do nejmenších detailů. To však přirozeně nemusí být hned váš případ. Můžete začít jednoduše. Postupně praktikovat dané kroky.

V zásadě se minimalistický domov zaměřuje na následný postup:

  • Kvalita nad kvantitou - Uspokojit se s málem v prostoru může být mnohem složitější, než koupit si cokoliv, co se nám zlíbí na první pohled. Proto i zařizování interiéru v minimalistickém stylu může být z pohledu rozhodování náročnější, protože se každou věc snažíme pořádně promyslet před tím, než si ji koupíme. Aby byl výsledný efekt dokonalý a prostor neztratil punc minimalismu, každý kousek musíme pečlivě vybrat. Z toho důvodu kvalita, rozumný nákup a životnost má vyšší důležitost. Vybírejte kousky, které dlouho vydrží.
  • Minimum nábytku - pokoje se zařizují s důležitostí na nábytek, který je nezbytný pro fungování. Obsahuje pouze základní kousky nábytku, které představují východisko.
  • Čisté povrchy - pro někoho jeden z nejtěžších bodů, minimalizovat předměty, které esteticky doplňují příbytek. V daném stylu je třeba držet povrchy čisté, aby působily opravdu uhlazeně. Je proto nutné zbavit se kopy nepotřebných detailů, papírů a poznámkových bloků, které se povalují po pokoji.
  • Dekorace - mylně se můžeme domnívat, že dekorace z našeho seznamu úplně vyhodíme. Není tomu úplně tak. Minimalisté preferují dekorace, které jsou zároveň praktické, případně svou jednoduchostí zkrášlí prostory a dodají jim ten správný šmrnc. Můžete si například zkrášlit konferenční stolek mísou na ovoce nebo ozdobit stěnu výtvarným dílem vašeho známého.

Vhodným doplňkem může být citát nebo obraz. Inspirovat se můžete dřevěnou motivační nálepkou na stěnu z dílny Dublez. Zdroj: tarkett.com

Čím se vyznačuje minimalismus v zařízení?

V pravém slova smyslu minimalismus představuje čistotu, úhledné linie, nezbytný nábytek, minimum detailů a přírodní materiály. Dále jsou pro něj typické jednoduché barvy, většinou je interiér laděn do bílých odstínů. Vybírejte si jemné tóny, které sami zrcadlí čistotu. Můžete se rozhodnout pro bílou, béžovou nebo šedou a zkombinovat ji se světlým odstínem pastelových barev. Příliš velké množství bílé by mohlo působit v interiéru sterilně. Minimalismus inklinuje k přírodním materiálům. V interiéru se většinou nachází dřevo v kombinaci se sklem nebo kovem.

Sklo, kov, dřevo, otevřený vzdušný prostor i takto může vypadat místnost v minimalistickém stylu. Centrální dekorací je abstraktní obraz do obýváku, který navozuje kreativitu a fantazii. Zdroj: tarkett.com

V důsledku menšího množství nábytku a ostatních doplňků, působí prostory velmi vzdušně. Častokrát právě tyto místnosti navozují kreativitu, protože ji neomezují žádné materiální bariéry. Velkým kladem je i schopnost odpoutat se od stresu a negativních vlivů. Podstatná je celková harmonizace prostředí s naším bytím. Životní styl minimalismu se prolíná i do našeho bydlení a naopak. Tyto dva aspekty nelze sladit, pokud budou zcela rozdílné. Dalším plusem je i fakt, že při úklidu nestrávíte dlouhé hodiny. Prostor tedy většinou bývá velmi praktický z hlediska údržby.

Nepořádek v domácnosti může být výsledkem jisté neuspořádanosti v životě. Držet se minimalismu může být směrem k lehčímu a řádnější životnímu prostoru. Základ je vytvořit prostorné pokoje s množstvím světla. Méně je někdy více, to platí v případě minimalismu vícenásobně. Je třeba pamatovat si to při zařizování pokojů.

Minimalistický domov může být útulný

Obecně se předpokládá, že příbytek zařízený v tomto stylu může ztratit na svém kouzlu - teple domova, které je pro něj tak příznačné. Ve skutečnosti nelze zcela vyvrátit nebo potvrdit tuto teorii. Některé příbytky mohou působit kvůli stylu zařízení chladně, ale jiné naopak ne. Pokud je pro vás odrazující právě tento bod, nebojte se riskovat. Lze v tomto případě bude lepší, pokud se rozhodnete pro menší prostory, které pojmou méně nábytku a tím vytvoří útulnější atmosféru. Stěny obohatíte sytější barvou. Nábytek umístěte tak, aby dominoval místnosti, ne tak, aby se v ní ztrácel. Vyberete si jen nezbytné doplňky a naaranžujete je tak, že zaujmou.

Ložnice v zemitých odstínech s minimem detailů a dominantním dekorativním prvkem - Romantickým obrazem Infinity love. Zdroj: Pinterest

Přestože v minimalisticky zařízených prostorách převažuje jednoduchost, neznamená to, že se vytrácí jejich výjimečnost. Prvním znakem je fakt, že díky menšímu množství nábytku vyniknou kousky, které do prostoru umístíme. Totéž platí i o doplňcích, které díky tomu vystoupí mnohem rázněji.

Doplňky mají v minimalistickém bydlení místo

Ačkoli minimalismus preferuje spíše čistotu a praktičnost, neznamená to, že by se vysloveně vyhýbal dekoracím. V příbytcích často najdeme kousky, které doplňují čistý vzhled interiéru. Většinou jsou to dekorativní předměty, které mají využití i v domácnosti. Například váza položena na konferenčním stolku nebo pár knih poukládaných na psacím stole. Velmi vkusným doplňkem, který se vám určitě sejde, mohou být například podložky pod sklenice. Inspirovat se můžete kousky z našeho eshopu, které najdete zde. Existuje mnoho doplňků, které mají dekorační a estetickou funkci a plně vyniknou v minimalistickém příbytku. Čisté stěny obohatíte dekoračními obrazy.


Okrasné a funkční doplňky jsou i dřevěné stojany na pera ve tvaru různých měst. Zdroj: Leibal.com

Vytvořte si minimalistické bydlení

Neexistuje přesná formulka, která by vám diktovala, jak si vytvořit minimalistický dům kromě změny vašeho vnímání a kroků, které jsme zmínili výše. Samozřejmě, musíte v danou filozofii uvěřit, to je základ. Jak si už budete počínat se změnou příbytku je na vás. Existuje však několik lehkých kroků, které vám s tím pomohou.

Shrneme si několik rad, které by vám s vytvořením minimalistického konceptu žití mohly výrazně pomoci.

  • Začněte jednou místností - vytvořit si minimalistický dům jako lusknutím prstů není jednoduché. Koncept minimalismu je náročný na změnu, ať už v daném prostoru bydlíte nebo si kupujete nové bydlení. Pokud v daném prostoru žijete, zaměřte se na jednu místnost, kterou budete renovovat a měnit. Stane se centrem vaší oázy, od které odvodíte celý váš domov.
  • Eliminujte nábytek - zaměřte se na nejdůležitější nábytek v místnosti a ten nepotřebný z pokoje odstraňte.
  • Uchovejte si jen to nezbytné - snažte se ponechat si pouze ty předměty, které skutečně potřebujete. Vždy se zamyslete nad tím, zda je předmět nezbytný nebo plní pouze druhotnou funkci, která ve skutečnosti není příliš užitečná.
  • Udržitelnost minimalistického bydlení - V principu platí jednoduché pravidlo. Za každou věc, která přijde do interiéru, musí jiná pryč.
  • Čisté povrchy a stěny - snažte se, aby podlahy a povrchy nábytku zůstaly čisté. Dosáhnete tak pěkný přechod minimalistického stylu. Totéž platí i v případě stěn. Snažte se je udržet velmi jednoduché, použijte jen pár dekoračních kousků, které potěší oko.
  • Vše držte v zásuvce - najděte každé věci své místo, kde ji budete po užívání odkládat. Pokud je to možné, udržujte je vždy mimo plochy, která je viditelná.
  • Jednoduché barvy - odstíny, kterými se minimalismus vyznačuje, jsou klasické. Velmi dbá na čistotu, což obzvlášť prezentuje bílá barva. Pokud chcete oživit prostory a dodat jim pocit útulnosti, nebojte se zvolit sytější barvy, které prostor oživí. Velmi pěkně v prostoru vyniknou i zemité odstíny, které vytvářejí teplejší vyzařování místnosti.
    Aktuální prostředí, ve kterém žijete, můžete změnit na minimalistické postupnými kroky. Je to však náročnější, než se může zdát, protože si k věcem často vytváříme vazby, od kterých neumíme jednoduše upustit. Odpoutat se může být nejtěžší bod, kterému budeme muset čelit.

Minimalistický obývák v jemných odstínech doplněn geometrickým obrazem. Zdroj: Pinterest

Jednoduché kroky k minimalistickému stylu bydlení:

  1. Zbavte se věcí, které pro vás nejsou užitečné. Postupně začněte s tříděním.
  2. Kupujte věci, jen pokud je to nezbytné, aby se neopakovalo hromadění.
  3. Investujte více do sebe, než do materiálních předmětů.
  4. Začněte postupnými kroky už dnes. Vytřiďte si šatník, zbavte se nepotřebností na psacím stole, poupratujte si spíž.

Minimalismus v kuchyni - čisté povrchy, jemné barvy, živé květiny případně bylinky, kuchyňské knihy v poličce a malý designový obraz na stěně. Zdroj: Atap.co

Pořádek ve věcech nás mění na organizovanejších

Minimalismus nás učí pořádku a uspořádanosti. Upustit od skutečností, které nemůžeme ovlivnit a netrápit se věcmi, které pro nás nejsou více perspektivní. Platí to i ve způsobu života. Hromadit zbytečné věci ve svých příbytcích může být velmi limitující, ačkoli se nám to ze začátku vůbec nemusí tak jevit. Obklopit se spoustou nepotřebných věcí nás vede k hromadění, které spíše vyvolává chaos v našich životech.
Jednoduchým příkladem je odložení určitých věcí, které následně leží několik let bez pohnutí. Stále však máme představu, že se nám mohou sejít. Realita nám ukazuje opak, přesto to nejsme schopni plně pochopit. Proto se mylně držíme věcí, které jsou pro nás již nepotřebné a ve skutečnosti pro nás více nepracují. Je v pořádku se těchto věcí pustit, darovat je nebo vyhodit.

Pro koho je minimalisticky zařízený příbytek vhodný?

Zcela pro každého, kdo má tendenci změnit svůj životní prostor na více organizovaný, nemá strach ze změn a rád nosí své oblečení na swap (výměna oblečení z vašeho šatníku za nevyužívaný kousek někoho jiného), jako by ho držel dlouhá léta nevyužité ve skříni. Nebojí se na týden odejít z domu jen s batohem na ramenou. Neumí si vytvořit citovou vazbu s nepotřebným věcmi a raději daruje dětské hračky, ať by je držel pro potomky sestřenice. Přirozeně, s velkou dávkou nadnesenosti. Minimalismus je vhodný i pro vás, pokud vás zajímá jeho filozofie, kterou jsme výše zmínili. Nemá přesný vzorec pro každého jednotlivce, je však zaručenou cestou k zjednodušímu a pohodlnějšímu životu.

Zdroj: Pexels

Minimalismus nás vede k tomu, abychom si uklidili nejen ve svém příbytku, ale hlavně ve svých životech. Nenásilně nám ukazuje naše priority, protože nás odklání od konzumu. Být minimalistem představuje většinou dlouhodobější proces, kdy přejdeme množstvím osobních výzev a přehodnotíme vlastní priority. Určitě nejde o zcela jednoduchý směr, se kterým se můžeme vžít lusknutím prstů. Týká se mnoha oblastí v životě, proto je třeba plně se zaměřit na danou filozofii a osvojit si ji.

Přestože zpočátku vás může minimalismus potrápit, následně pocítíte velký příliv energie, pokud se odpoutáte od věcí, které pro vás již nejsou užitečné. Nejen, že se zbavíte potřeby konzumu - kupovat si každý rok něco nového, ale poděkuje vám i matička zem tím, že šetříte životní prostředí.

Domov se tak pro vás stane oázou klidu.

Zdroje:

  • https://www.mydomaine.com/minimalist-interior-design
  • https://zenhabits.net/a-guide-to-creating-a-minimalist-home/
  • https://akosamatlepsie.sk/minimalizmus-asi-najlahsia-cesta-ku-slobode/