Venkovský styl zažívá v posledních letech renesanci a získává si stále více oblíbenců, kteří chtějí spojit příjemné s užitečným. Útulné, dřevěné a prakticky zařízené prostory evokují v člověku pocit pohody a odpočinku, avšak nejde jen o víkendovou chatu, na jaké styl jsme zvyklí. Skutečný venkovský styl nese v sobě odkaz funkčnosti a nadčasovosti s důrazem na ekologičnost materiálů.

Interiér zařízený ve venkovském stylu, dnes již není typický jen pro venkovské domy či chalupy, ale naopak stále častěji ho můžeme vidět i v nových bytech ve velkoměstech. Minulostí dýchající interiér nabízí v moderní době plné technických výdobytků oázu klidu a relaxu.

Co se dozvíte v tomto článku o venkovském stylu:

  • Historie venkovského stylu
  • Hlavní znaky venkovského stylu
  • Dřevo jako spojitost přírody a harmonie
  • Kuchyň - srdce venkovského domu
  • Interiér venkovského domu
  • Doplňky venkovského stylu


Historie venkovského stylu

Původně se tento styl rozvinul v domácnostech farmářů a rolníků, kteří si při zařizování svých domácností potrpěly zejména na funkčnost nábytku a doplňků, které měly přesné místo a účel využití. V počátcích se nikdo nesoustředila na estetickou funkci, především každý předmět musel mít své praktické využití, aby zbytečně nezabíral místo. Nábytek v takové domácnosti byl ručně vyráběný a někdy prodávaný z generace na generaci, a tak vznikl trend, že komponenty nacházející se v interiéru mají mít opotřebovaný vzhled.

Pokud si chceme venkovský styl rozměnit na drobné, rozděluje se na několik stylů - provensálské, anglický, skandinávský, westernový a mnoho jiných, avšak všechny mají jedno společné: nadčasovost. Je na vkusu každého z nás, zda preferujeme provensálské styl, který se vyznačuje naturalismem, levandule, čistotou pastelových barev a nádechem jižní Francie, nebo se přikloníme k tvrdšího, ale stejně uhlazenému skandinávskému stylu.

Venkovský styl je tedy inspirovaný několika zeměmi, zejména americkým, francouzským či anglickým, ale není nutné orientovat se jen na zahraničí. Česko disponuje také kvalitním zpracováním a designérskými kousky, které jsou v této době oceňované i mladšími generacemi a do popředí se dostává "folklorní boom", který se projevil jako ve stavebním, tak i v oděvním průmyslu a těší se stále větší oblibě. 

--> Klasická česká chalupa ve venkovském stylu.
Zdroj: maxpixel.net

Hlavní znaky venkovského stylu:

  1. Praktičnost - primárně při tomto stylu je zejména rozmístění nábytku a všech komponentů tak, aby vše mělo svůj účel a místo
  2. Masivnost dřeva - kvalitní kousek v domácnosti zaručí dlouhodobou využitelnost a nadčasovost nábytku
  3. Neutralita barev - bledé, pastelové barvy zaručí interiéru čistotu a zaměří pozornost na dřevěné a staré předměty; nepreferuje se lesk, spíše matné provedení barev
  4. Industriální dekorace - dodají venkovskému stylu moderní nádech a jsou skvělým oživením


"Venkovské" domy

Moderní doba s sebou přináší různé protichůdné tendence - na jedné straně se najdou lidé, kteří milují vůni luxusu a přepychu a snaží se nahromadit co nejvíce materiálních věcí. Ruku na srdce - kolik věcí člověk reálně potřebuje pro život?

Podle nejnovějších studií žijeme v zbytečném luxusu a nepotřebujeme si více zapratávať naše domácnosti, sklepy a garáže. Aktuálně je velmi trendy vlastnit menší, skromnější domek, který již není symbolem nižší vrstvy, ale spíše rozumného hospodaření s obnovitelnými zdroji, ekologií a soužitím s přírodou.

Zdroj: pablo.com

Rodinný dům, který se nachází v vesnickém prostředí a je inspirovaný venkovským stylem, si dokáže zachovat to nejlepší z tradici. Jde zejména o moderní propracovanost domu s terasou, který je pro nás typickým prvkem a objevuje se v naší lidové kultuře již staletí. Veranda nabízí příjemnou vstupní zónu do domu, ale slouží také jako místo odpočinku.

Materiály, které se často využívají při stavbě venkovského domu, jsou zejména přírodní dřevo, červeno-hnědá pálená krytiny a celá stavba je omítnutá klasickou omítkou lomené bílé barvy. Dřevěné rámy dodají domu nádech víkendové chaty, ale moderní je také experimentování s různými barevnými nátěry rámů, které mohou domu dodat úplně jiný nádech. Při provensálském stylu jsou moderní bílé či modré okenní rámy. Při skandinávském dominuje čistota linií a tvarů, proto jsou preferovanější klasické eurookna, které na sebe nestrhávají veškerou pozornost.


Dřevo jako spojitost přírody a harmonie

Pokud se rozhodneme zařizovat domácnost ve venkovském stylu, měli bychom pamatovat na to, že materiály, které použijeme při dekorování, musí být "poctivé". To znamená, že pravé masivní nábytek z dubového dřeva nelze nahradit skládačkami z druhořadých materiálů. Pokud vejdeme do interiéru, každý centimetr by měl dýchat přírodou, vůní dřeva a klidem.

Pokud chceme, aby se životnost prodloužila, měli bychom vsadit na masivní nábytek, který při způsobu zpracování použitého materiálu a především při správné údržbě, umí vydržet i několik desetiletí. Jelikož příjemně voní a postupem času mění kvůli oxidaci barvu, dokáže vnést do každého prostředí nezaměnitelnost a různorodost přírody. Bonusem je, že dřevo je výborný tepelný a zvukový izolant, ale negativum je, jak při každém přírodním materiálu - vlivem působení slunečního záření a vlhkosti dokáže dřevo změnit svůj tvar a rozměr.

Co se týče oblíbenosti dřevěných dekoraci, ve venkovském stylu se nejvíce uplatněno dubové dřevo nebo dubové dekory - dub sonoma, dub hamilton známý jako dub tabákový a dub zlatý, které jsou cenově dostupné, dobře zpracovatelné a vydrží toho poměrně hodně. Je však na vkusu každého z nás, zda sáhneme po tmavém třešňovém, po netradičním mangové nebo po tradičním smrkovém či dubovém dřevě.

Kuchyň v dubových odstínech. Český nápis na stěnu v barvě dub sonoma doplňuje rodinnou atmostéru příbytku ve venkovském stylu.
Zdroj: pixabay.com

Na co si dávat pozor při dřevěném nábytku?

Dřevo je z dlouhodobého hlediska háklivé na změny počasí, vlhkost, UV záření i biologických škůdců. Stále však jde o přírodní materiál s vynikajícími vlastnostmi, přirozeně krásným vzhledem a všestranným použitím. Správná ochrana dřeva vám pomůže vyhnout se škůdcům, plísním, hnití i blednutí, či tmavnutí ze slunce.

Nábytek ze dřeva potřebuje určitou vlhkost vzduchu, protože má vlastnost nasávat do sebe vlhkost a při suchém prostředí se naopak smršťovat. Ideální vlhkost vzduchu je v rozmezí 40 - 60% a teplota vzduchu přibližně 20 ° C. Pozor i na pokládání mokrých a vlhkých předmětů, mohou zanechávat na povrchu stopy.

Zdroj: pixabay.com

Na běžnou péči o dřevěný nábytek stačí obyčejný měkký hadřík, který používáme suchý, případně mírně vlhký. Pro vyšší lesk a ošetření můžeme použít přípravek určený na dřevěné povrchy, který může mít i antistatické vlastnosti.


Kuchyň ve venkovském stylu - srdce obydlí

Pravdou je, že venkovský styl se projevuje zejména v zařizování kuchyně, protože v této části domu je nejvíce znát vroucnost, teplo domova a pohostinnost, která zanechá dojem v každém, kdo takovou kuchyni navštívil. Mohlo jít klidně o kuchyň babičky, ke které jsme rádi chodívali na prázdniny. Taková kuchyň nebyla velká ani luxusně zařízená, ale zanechala v nás pocit lásky a útulnosti. Dřevo, chutné jídlo, ale minimum dekoraci, které by jen zbytečně kazily dojem "pohádkové chaloupky".

Zdroj: hgtv.pl

V dnešní době je venkovská kuchyně spojována především s nábytkem v neutrálních barvách jako jsou béžová, máslová, slonovinová a na oživení interiéru nám stačí jen pár doplňků, které jsou ve výraznějších barvách či vzorech. Tajemství venkovského stylu však stále spočívá v jednoduchosti a praktičnosti, která převládá nad konzumnosti či trendovosti. Proto většina milovníků venkovského stylu vsadí spíše na dekorace, které mají pro nás osobní význam (různé fotky, rámečky, upomínkové předměty) a vyhýbá se prezdobenosti a modernosti. Zde, jakož i jinde, platí zlaté pravidlo: méně je někdy více.

Pravý kuchyňský nábytek obsahuje například masivní jídelní stůl nebo klasický příborník, který může klidně pocházet z kuchyně naší prababičky, ale i po letech se dá podobný kousek zrenovovat k nepoznání.

--> Tip na dekoraci na obrázku: 3 dílný dřevěný obraz do jídelny - květiny
Zdroj: wawocomplete.com

Hand-made dekorace

Během prázdnin se nám naskýtá mnoho volna, které můžeme prakticky využít. Stačí, abychom navštívili dvůr staré mami a doplňky spolu s dekoracemi vo venkovského stylu jsou na světě. Člověk je kreativní tvor a se špetkou inspirace dokáže vyčarovat umělecké dílo. Pokud se ocitneme ve staré sope či kůlně po našich starých rodičích, naskytne se nám pohled do minulosti v podobě různých sít, žufaniek či struhadel, které mohou posloužit jako skvělá dekorace. Kontrast starých žufaniek poukládaných v zrenovovaném prostoru venkovské kuchyně působí nostalgicky a každý z nás si rád připomene, kolik dobrých polévek se pomocí nich nakládáno. Specifickou kategorií jsou i sběratelsky hodnotné předměty jako staré žehličky, mlýnky či kolovraty, které mají kromě citové i historickou hodnotu.

Milým zpestřením fádního prostoru plotu, který nezměnil image, může být přidání starých džbánů, které prostor oživí, plot bude vypadat efektně a podobně mohou posloužit proutěné misky nebo košíky.


Zdroj: followtheyellowbrickhome.com

Výjimečné místo mají zachovány staré truhly, komody či pícky, které slouží jako zátiší a umocňují nostalgii, kterou tyto předměty v sobě nosí. Záleží na stupni zachovanosti, ale při správném postupování při renovaci lze opět dosáhnout praktičnost a využitelnost těchto věcí.

Mezi další "retro kousky" lze zařadit například sudy od vína, které mohou klidně posloužit jako stolek na zahrádku a starý žebřík se dá přetvořit do květinového záhonu. Fantazií se meze nekladou, tak s chutí do toho.


Doplňky venkovského stylu

Venkovskou atmosféru dokážeme navodit drobnostmi, například proutěnými koši, doplňky z mosazi, ale i obyčejnými polními květy ve váze. Pokud nemáme přístup k věcem po starých rodičích nebo nejsme manuálně zruční, v obchodech je množství doplňků, které jsou vkusné a cenově dostupné.

Mezi oblíbené patří například: dřevěné obrazy, talíře, lněné kuchyňské utěrky, povlečení na polštáře s různými vzory či pastelové závěsy, které rozzáří každou místnost.

Často vyhledávané vzory venkovského stylu jsou zejména čisté linie, jasné barvy, ale stále platí pravidlo, že pokud máme interiér zařízený stroze, můžeme si dovolit trochu zaexperimentovat.

Stroze zařízený obývák ve venkovském stylu rozjasnila nálepka na zeď ze dřeva, kterou si můžete koupit zde: Citát od Jana Pavla 2
Zdroj: pixabay.com


Interiér ve venkovském stylu

Nejvýraznější částí interiéru zařízeného ve venkovském nebo country stylu je koberec. Nábytek je dřevěný, silně polstrovaný. Velmi často se používají robustní, pohodlné křesla a sedačky. Čalouněné jsou pastelovými a přírodními barvami. Béžová, zelená nebo různé odstíny dřeva zde určitě nesmí chybět. Sedačku zdobí polštáře s výraznějším vzorkem, často káro nebo luční květiny, ale vždy z přírodních materiálů. Syntetické a pestrobarevné doplňky zde skutečně místo nenajdou. Takový interiér je vhodné doplnit obrazy s motivem květin, velkými vázami nebo svítidly s plátěným stínítkem.


Tip na dekoraci interiéru venkovského domu: Dřevěný obraz - Lilie v rámu
Zdroj: pinterest.com

Své místo si určitě najdou i velmi oblíbené truhly, které slouží jako úložiště, ale velmi často i jako konferenční stolek. Květinovými či zvířecími vzory se nedá nic zkazit. Nejoblíbenější z venkovského stylu je právě provensálsky, který kombinuje jednoduchost pastelových barev ve spojení s čistou bílou, která je propojena s vůní levandule. Renovace starého použitého nábytku je velmi jednoduchá - bílá nebo pastelová barva zakryje nedostatky a pár šustnutí smirkovým papírem a najednou před vámi stojí úplně jiný nábytek.

Zdroj: casa-padrino.de

Pokud jste milovníci přírody, přírodních materiálů a nostalgie po starších věcech, venkovský styl je pro vás přesně ten pravý. Jediná nevýhoda spočívá však v tom, že pokud jednou člověk začne s dekorováním takového prostoru, neví, kdy přestat.

Zdroj: pixabay.com