Bytové doplňky jsou nejednou složitým výběrem a často nám zaberou spoustu času. Nabídka je velmi široká a my se neumíme rozhodnout. Na výběr máme z různých velikostí materiálů a vzorů. Někteří preferují dekorace do bytu ze dřeva, jiní z kovu. My bychom vám tuto volbu chtěli zjednodušit některými radami, vždyť přece jen, každý touží po pěkném bydlení.


V následujícím článku se dozvíte:

 • Kdy bychom měli vybírat dekorace
 • Podle čeho zvolit velikost bytových doplňků
 • Nedělejte kompromisy - investujte do jedinečného obrazu!
 • Květy jsou důležitější než si myslíme
 • Jak zařídit vstupní halu, chodbu, předsíň
 • Kuchyň jako kulinářské ale i umělecké centrum domu
 • Vhodné doplňky do ložnice
 • Obývací pokoj jako srdce domácnosti
 • Vytvořte z koupelny místo pro odpočinek a relax
 • Jak zařídit dětský pokoj?
 • Mýty a fakta o zařizování a bytových dekoracích
 • Jak využívat roční období a sezónní ozdoby do domu


Kdy je správny čas na dekorce

Dekorace do domu by měly být to poslední, s čím si zkrášlete své nové bydlení. Dekorace by měly přizpůsobit domácnosti a jejich vzhled by měl být dokonale sladěný k nábytku. Proto nejprve řešíme ten, a jako poslední bod řešíme dekorace. K nábytku ladíme obrazy, vázy, stojany a koberce, jakož i drobné dekorace na poličkách. Nikdy neladí nábytek k dekoracím, protože nábytek je velmi výrazný prvek místnosti. A přece jen, snadněji se koupí nový obraz jako skříň do ložnice. Za relativně malou částku peněz si tak víme zútulnit, zkrášlit prostor, případně ho opticky zvětšit.


Podle čeho zvolit velikost bytových doplňků

Rozměry výzdoby hrají důležitou roli. Zde záleží, zda si jdeme nakoupit bytové doplňky do kamenných obchodů a nákupních domů, nebo si vybíráme z internetového obchodu. Pokud vybíráme z internetu, potřebujeme jistou dávku představivosti. V případě, že si neumíme produkt představit v prostoru, naměřme si objekt do místnosti. Vyhneme se tak zklamání po rozbalení objednávky.

Nástěnné doplňky vybírejme citlivě. Pokud máte velkou prázdnou stěnu, můžete si dovolit koupit rozměrově větší obraz, ale neměl by překrývat větší část stěny. A vyhněme se také příliš drobným předmětem. Malé ozdoby se ztrácejí v prostoru a pokud je použijeme hodně, pokoj působí těžkopádně.

Při dekorování se klidně zaměřme na největší a častokrát nejdražší kus nábytku v místnosti, ale není to pravidlo. V ložnici by to měla být postel, v obývacím pokoji gauč a podobně. Hrát se můžeme s poduškami, dekami, svícny, popřípadě stolky.

Pozor však abyste prostor neprehustili. Pokoje musí působit vzdušně. Nemusí na každé stěně viset obraz nebo fotka. Jednu stěnu můžete klidně nechat prázdnou.


Investice do jedinečného obrazu se vyplatí

Pokud se už rozhodnete pro konkrétní doplněk, nikdy nedělejte kompromis. Jeho účel je zkrášlit místnost, a pokud s ním nejste spokojeni na sto procent při nákupu, nebude to lepší ani později. Pokud vás něco osloví, neváhejte jít do toho, i když to bude dražší.

Investice do dražšího předmětu, obrazu či doplňku se vám určitě vyplatí. Dražším obrazem či lustrem můžete dodat domovu punc luxusu, který ocení nejedna návštěva.


Nezapomínejme na květiny

Vázy s květinami oživí a zkrášlí celý pokoj. Na výběr máme z různých tvarů a materiálů. V případě květin nic nezkazíme, pokud vsadíme na sezónnost. No můžeme se rozhodnout i pro celoroční zelené rostliny. Ty vypadají velmi dobře v kombinaci s dřevěnými přírodními dekory, černou a šedou barvou.


Zdroj: pixabay.com


Pokud si netroufáme na řezané květiny, můžeme si koupit méně náročné celoročně zelené rostliny, které také vypadají velmi dobře. Příjemně působí kombinace kaktusů a sukulentů spolu se šedými, betonovými květináči.

V případě, že se rozhodneme pro větší pokojové rostliny, mysleme na to, aby měli ideální podmínky. Při koupi si nechme poradit od floristů, kteří nám odborně poradí, co se do našeho prostoru hodí.


Jak zařídit vstupní halu, chodbu a předsíň

Předsíň by měla být reprezentativním místem, kde máte možnost udělat příjemný dojem na návštěvu. Ideální do velkých prostor je ozdobný lustr. Příjemnou atmosféru a teplo domova navodí dřevěná podlaha.

Kytice květin by také neměla chybět. Nezapomínejme, že zvolený tón ve vstupní hale se bude nést celým domem. Zářivé barvy a velké zrcadlo prostor rozjasní a zvětší.

Pamatujte na odkládací prostory na kabáty, klíče a tašky. Pokud máte malou chodbu, třeba dbát při zařizování, aby nábytek nepřekážel. Naopak, pokud je prostorná, nezačínejte ji plnit skříněmi.

Pokud vám to prostor dovoluje, můžete na chodbě vytvořit stěnu s vašimi rodinnými obrazy. Fotografie dodají zvláštní atmosféru. Rámy fotek by měli mít stejného ducha. Nemiešajme více stylů na jednu stěnu.


V případě, že máte menší prostory, můžete si chodbu zkrášlit i malou drobností na stěnu. Ideální v barvě zařízení. Inspirovat se můžete i z našeho výběru dekorací na dveře. Kde najdete i dřevěný ornament s nápisem Vítejte.


Kuchyň jako kulinářské ale i umělecké centrum domu

Moderní kuchyně víme zkrášlí všemožnými doplňky. Máte kvalitní utěrky, chňapky, stojany nebo talíře? Pokud ano, nebojte se je ukázat. Byla by škoda, aby byly zavřeno v šuplíku.


Zdroj: pixabay.com


Někteří zapomínají na dekorace v kuchyni a to je škoda. Prostor mohou příjemně zkrášlit kořenky, držáky na ubrousky, ubrus nebo stylové podsedáky na židle.

Pokud pijete kávu nebo čaj, udělejte si z tohoto denního rituálu designový prvek. Hezký čajový set či podložka pod pohár může být ozdobou nejen vaší kuchyně, ale i obývacího pokoje.


Muži se potěší pěkným držákem nebo boxem na víno a pivo. V žádné kuchyni by neměly chybět nástěnné hodiny. Na výběr máte z mnoha tvarů. Barevné odstíny prostor oživí, ovšem nezapomínejme, aby nám barvy ladily.


Vhodné dekorace do ložnice

V ložnici si vytvořte příjemné moderní prostředí, kde se vám bude dobře nejen usínat, ale se tam také rádi vzbudíte. Je to místo, kde si máte odpočinout a nabrat energii do nového dne. Intimnost zvýrazněte svíčkami a malými lampami.

Vhodnou dekorací je i Strom života symbolizující předků, rodinu a plodnost. Avšak pozor na množství doplňků. Řiďte se pravidlem - všeho moc škodí.

Specifickou kategorií jsou povlečení. Pokud chceme, aby byly pěkné a zároveň i praktické, měli bychom si dát pozor na výběr materiálu. Vždy je lepší si povlečení osahat v obchodě. Nezapomínejme, že by měly být příjemné na dotek, vždyť v nich strávíme každý den alespoň 8 hodin.

Efektivním řešením jsou i přehozy na postel. Zvolením vhodné barevné kombinace se stěnami a poduškami vytvoříme uhlazený prostor. Přehoz slouží zároveň jako ochrana ložního prádla, pokud si jen tak odpoledne polenošíme.


Obývací pokoj jako srdce domácnosti

Moderní obývací pokoj je místem, kde se setkáváte s přáteli, známými a rodinou. Na čem bychom si měli dát záležet při zařizování je sedačka, která vždy upoutá. Prostor pěkně osvětlí také designové lampy.

Na velké stěny neváhejte použít obraz, fotku, plakát nebo si zvolíte vhodný citát, který vás nejvíce vystihuje a ztotožňujete se sním. Inspirací můžete získat také z našeho výběru nejlepších citátech o rodině, domově a dětech. Vhodná je i jiná dřevěná dekorace na stěnu.
Jste fanouškem knih a rádi čtete? Výborně! Udělejte si čtecí koutek s pohodlným křeslem, lampou a poličkou. Časopisy a knihy nejenže poslouží jako dekorace, ale vyřešíte i problém s věčně povalující se tiskem.

Atmosféru čtecího koutku, dobré knihy a útulného prostředí může zvýraznit mandala, kterou používá mnoho kultur.
Vhodnými doplňky jsou závěsy, které by však neměly být příliš krátké ani příliš dlouhé.
Vytvořte z koupelny místo pro odpočinek a relax

Vybavení koupelny by měly být nejen hezké, ale i funkční. Do moderní koupelny vašich snů se snažte vnést svého ducha. Koupelna se stala místem, kde kromě hygieny i rádi relaxujeme.

Koberce vybírejme pečlivě, aby byly příjemné na dotek. Nic není příjemnější než když vyjdeme z vany a cítíme příjemně huňatý koberec. Na výběr máme z měkkých podložek či masážních koberečků. Použitím koberce nepůsobí prostředí sterilně a chladně.

Porozhlédněte se i po stylových regálech, policích a odkládacích prostorů. Ručníky nemusí být uloženy v komínech a toaletní papír nemusí jen tak ležet na polici. Pohrajme se s fantazií a inspirovat se můžeme i na internetu.

Zdroj: pixabay.com


Romantickou atmosféru ve vaně navodí svícny. Představte si dlouhé zimní večery v koupelně, kde svítí pouze svíčky, horká lázeň a plná vana pěny. Ideální večer na zrelaxování po namáhavém týdnu.

Kartáčky se zubní pastou nemusí být jen tak v skleničce. Zkusme se poohlédnout po designových doplňcích, které zkrášlí celou koupelnu. Určitě najdeme i vhodné držáky a dávkovače na mýdlo. Pokud jste si nevybrali pěknou polici na ručníky nebo máte nedostatek místa, můžete se poohlédnout i po koších. Ručníky a osušky vypadají stylově, pokud jsou v proutěném nebo kovovém koši.

Rovněž i z obyčejného koše na prádlo můžeme udělat stylovou záležitost. Stačí, když se pohrajeme s materiály. Pokud jste trochu zruční, můžete si udělat koš i sami ze starých kusů železa popřípadě desek. Dokonce pokud dřevo vhodně natřete, dosáhnete vintage styl.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na zrcadlo. Při výběru upřednostněte spíše větší rozměry. Zrcadlo by mělo být nejen hezké, ale mělo být plnit i praktickou funkci.


A jak zařídit dětský pokoj?

Jako rodiče bychom rádi svým ratolestem splnili všechny jejich touhy a plány. Chceme aby se děti těšily a rádi strávili čas ve svém pokoji. I zde však platí jistá pravidla, která bychom měli dodržovat.

Dětský pokoj má být ložnicí, hernou a pracovnou zároveň. Na tato pravidla mysleme již při samotném nákupu nábytku. Rozdělení do zón vytváří funkční prostor, který by měl zářit barvami.

Při okno se snažme umístit pracovní zónu. Za stolem stráví dítě značnou část času a to se může odrazit i na zraku. Záležet si dejme i na výzdobě ať se vaše ratolest dobře cítí i v tomto jejich malém "pracovním" prostředí.

V klidové části můžeme použít koberec. Co by určitě nemělo chybět je množství odkládacích prostorů pro hračky. Mysleme na to aby dítě mělo dostatek prostoru a nic mu v hraní nepřekáželo.

Při nákupu postýlky nešetřete na matraci, který kromě toho, že vydrží více let zajistí i kvalitní spánek. K lepšímu usínání v dětském pokoji může pomoci i malá lampička.


Mýty a fakta o zařizování a bytových dekoracích

Existuje několik zažitých názorů při zařizování bytů a domů, které se však ne vždy zakládají na pravdě.

 • Dekorace do bytu jsou drahé - V první řadě byste si měli stanovit rozpočet a podle toho vybírat. V dnešním online světě si víte vybrané doplňky porovnat na různých stránkách a vybrat ty nejlevnější. Pěkná dekorace nemusí být vůbec drahá. Stačí jen najít to, co se vám líbí.
 • Stropy by měly být bílé - bílou sice nic nezkazíte, ale nemusí se vždy hodit do každé místnosti. Bílá může dokonce působit rušivě pokud v místnosti nepoužijete žádnou jinou barvu. Vhodně zvolený barevný odstín dokáže stropy zvýšit či naopak snížit. Teplejší barvy snižují příliš vysoké stropy. Chcete-li naopak vzbudit iluzi vyšších stropů, měli byste jít do chladnějších barev jako modrá, zelená či hnědá.
 • Vše se musí dokonale shodovat - doba jednobarevného vzhledu už skončila. Pokud vsadíte na jednotvárnost, riskujete, že interiér se vám rychle omrzí. Můžete použít řadu stylů a nebojte se být odvážní.
 • Vždy byste měli být trendy - zkuste se inspirovat na sociálních sítích jako například Pinterest. Najděte si, co vás vystihuje a co se vám líbí. Nemusíte být za každou cenu moderní.Inspirace je fajn, ovšem neměly by za nás rozhodovat jiní. Do svého bydlení vnášajte trendy pouze ty, které se vám skutečně líbí. Nebojte se být prvními, kteří nějaký prvek použijí.
 • Vyhněte se kovem - časy, kdy se kov nepoužíval, jsou už pryč. Měděné či zlaté odstíny působí hřejivým dojmem. Nebojte se ani černých kovových dekorací. V případě industriálního stylu se to přímo žádá. Příjemně působí i stříbrné barvy.
 • Při zařizování se musíme soustředit pouze na jeden kus nábytku - klidně můžeme vyzvednout více kusů pěkných kusů nábytku. Proč bychom měli pohovku v obýváku upřednostnit před pěkným krbem nebo starožitným obrazem? Pokud se zaměříme na více zajímavých objektů v místnosti, můžeme docílit, že nás místnost na déle zaujme a nestane se rychle okoukaný.
 • Nábytek musí být u zdi - tento mýtus častokrát aplikujeme automaticky. Při zařizování máme potřebu "uzemnit" každý kus nábytku o stěnu. Typickým příkladem je sedací souprava. Ta už nemusí být striktně u zdi, uvedla designérka Lindsay Agnew pro web StyleAtHome. Ve velkých obývacích pokojích víme umístit sedačku tak aby byla přístupná z každé strany. I výrobci už myslí na tyto trendy a přizpůsobují tomu své produkty. Pokud chceme zapracovat do prostoru plovoucí nábytek měli bychom si to důkladně zvážit a promyslet od začátku. Protože to vyžaduje hodně času a úsilí, lidé volí jednodušší cestu a umisťují ho u zdi. No pokud se vám podaří dát něco do prostoru, výsledek ocení nejedna návštěva.
 • Neutrální barvy jsou fádní - nemusí to být vždy tak. Při správném použití bílé a béžové víme docílit poutavý prostor. Pokud se již rozhodneme použít v místnosti pouze jednu barvu zkusme to něčím oživit a dodat prostoru jiskru.


Jak využívat roční období a sezónní ozdoby do domu

Pokud jsme již zvládli vyzdobit si svůj vysněný bydlení podle představ, měli bychom z času na čas přinést do bydlení malou změnu. Pokud zachováme celoroční vzhled riskujeme fádnost, která se časem může zunovať.

Nedělejte si domácí prostředí sterilní a celoročně fádní. Přizpůsobujte vaši výzdobu svátkem. Nejočekávanější svátky jsou koncem roku kdy si vkusně vyzdobit každá rodina své bydlení. Použít se dají různé vánoční dekorace se kterými si zpříjemníte svátky.

Nepodceňujme ani podzim, která je plná barev. Toto roční období je vhodné na výrobu kytic z listů a přírodních věnců. Právě v tomto čase můžeme začít s přípravami na advent.
Jarním symbolem je Velikonoce. K ní neodmyslitelně patří vajíčka, zajíci a malé kuřátka. V přírodě se všechno probouzí. Krásné květiny má zlatice prostřední lidově nazývaná i Zlatý déšť.

Dopřejeme si častěji doma čerstvé květiny, vyměňme fotky v obrazech nebo si udělejme radost nákupem malých drobností. Oživíme tak prostor a udržujeme ho tak stále ve svěžím duchu.
Nezapomínejte, že zmíněné pravidla a rady můžete uplatnit nejen při zařizování vlastního domu, ale i při nákupu dárků do nového bytu pro známých a přátel.


Použité zdroje: realtor.compixabay.com