Industriální styl bydlení začal být poslední roky velmi populární a my Vám v článku zodpovíme otázku proč jde industriální interiér do popředí a jaké typy nábytku tento styl charakterizují.

V našem článku se dozvíte vše o industriálním stylu bydlení. Když se zadíváte na interiér zařízený v industriálním stylu, můžete pozorovat hru kontrastů. Kontrast starého poválečného stylu s nádechem průmyslového designu s novou moderní uhlazenosti a nádechem trendovosti. Kontrast chladného kovu s teplým dřevem.


Historie a vznik industriálního stylu bydlení

Když začneme bádat do minulosti starého New Yorku, zjistíme, že toto město se stalo zárodkem vzniku industriálního stylu bydlení. Při vzniku se ale vůbec nepočítalo s tím, že nabere v dnešní době takovou trendovost. Záměr v době vzniku tohoto stylu byl totiž zcela odlišný.

S nedostatkem dostupného bydlení ve velkých městech našli podnikatelé způsob, jak přeměnit opuštěné průmyslové prostory na byty. Předpokládá se, že tento trend se začal na Dolním Manhattanu v New Yorku koncem 60. let, kdy si umělci pronajímali bývalé průmyslové prostory nejprve jako ateliéry a pak se v nich časem rozhodli žít a měnili je na své domovy.

Staré průmyslové budovy v New Yorku byly standardně stavěny ze železobetonového skeletu v podobě sloupů, které držely celou nosnost budovy a obvodové stěny se stavěly z klasické pálené plné cihly. Povrch cihly mohl a nemusel být natřen na bílou barvu.zdroj: www.housingfinance.com

Okna v budově byly vysoké (většinou od podlahy po strop), většinou kovové, mnohokrát na vrchu ukončeno s klenbou. Vzhledem k velkému rozměr oken byly okna i předělené mřížkou na několik částí. Tento trend se zachoval i v současné podobě industriálního stylu. Jelikož se jednalo o prostory, kde kdysi sídlila průmyslová výroba, tak v závislosti na výroby se v prostorách nacházely různé trubky a ventilační šachty. Jelikož v budově nebili téměř žádné příčky, trubky nebyly skryté ve stěnách. Byly tedy viditelné. Podlahy v budovách byly buď betonové nebo dřevěné. Stěny v budovách byly většinou jen ty obvodové a tak byla ponechána textura cihly nebo se přemalovala na bílo, aby se zvýšila světlost v místnosti.

Pokud bychom si to pěkně shrnuli, tak zjistíme, že společné znaky pro tyto prostory byly:

 • Vysoké stropy (3 metry a více)
 • Velká plocha místnosti
 • Nosnost zajišťovaly nosné sloupy v místnosti
 • Vysoké průmyslové okna - mnohokrát od podlahy po strop.
 • Betonové nebo dřevěné podlahy
 • Potrubí a vzduchové šachty napříč prostorem
 • Bílé nebo cihlové zdi
 • V případě podkrovních prostor i staré masivní dřevěné trámy

A tady se začaly rodit prvotní prvky industriálního stylu.


Klíčové znaky industriálního stylu


Charakteristické prvky současného industriálního zařízeného interiéru napojují na historii industriálního stylu a zároveň kombinují moderní trendy současnosti.
Při zařizování vašeho domova v industriálním stylu je třeba dodržet následující vlastnosti, které tento způsob zařizování charakterizují:

 • Kov a dřevo se stanou nejlepšími parťáky - tyto dva materiály vždy zůstanou v průmyslovém prostoru, kdy z něj vystěhujete veškerý nábytek a zařízení. Proto se staly nedílnou součástí průmyslového stylu. Žádný jiný styl zařizování interiéru není tak silně charakterizován kovem, jako industriální. Jak dobře víme, kov je sice elegantní a moderní, ale jako materiál je velmi chladný. Proto právě dřevo dodává místnosti v industriálním stylu chybějící teplo a protože kov nemá žádnou texturu, dřevěná texturu tento nedostatek odstraňuje.


Zdroj: pinterest.com

 • Cihla a beton jsou základní stavební prvky - Betonové sloupy, betonové podlahy a betonové stěny. Pokud jsou podlahy a stěny betonové, texturu betonu zachováváme. Takto upravený beton se nazývá pohledový beton. Je vybroušený do hladka. Pokud se rozhodnete pro pohledový beton, zvykne se z něj dělat strop nebo některá ze stěn.


--> Tip na dekoraci z obrázku: Dřevěná polygonální mapa


zdroj: www.home-designing.com

 • Kromě betonu se jako stavební prvek používá velmi často klasická pálená cihla. Vytváří pěknou texturu, na pohled se jedná o teplejší materiál. V dnešní době se fantazii meze nekladou a na trhu je možné najít široký sortiment obkladů s pálenou cihlou. Jedná se o tradiční materiál používaný v minulosti. Pro industriální styl je charakteristická původní textura cihly, případně natřená na bílo.


--> Tip na dekorace z obrázku: Polygonální vlk a Polygonální jelen ze dřeva

zdroj: www.decorilla.com

 • Barevná paleta v rytmu neutrálních barev - při výběru barevné palety se snažíme sladit barvy v neutrálních barvách. Tedy bílá, černá a odstíny šedé. Kromě těchto barev je pro industriální styl charakteristická cihlová barva, měděná barva + dřevo, které mají také svou specifickou barvu a zařazují se mezi teplé barvy. Dřevo je možné použít v původní přírodní barvě nebo jej natírat do tmavších, hnědých odstínů.
 • Hranaté tvary vytvarují místnost - ostré pravidelné pravoúhlé tvary jsou velmi typické znaky industriálního stylu. Hranatost dodává prostoru pravidelnost rovnoměrnost a hlavně technickosť. Nepravidelné abstraktní a kulaté tvary se snažíme udržet na minimu, aby se zachoval průmyslový duch v místnosti.


Dekoracea doplňky v industrálnom stylu

Dekorace a doplňky dotvářejí místnost. Při volbě dekorací v industriálním stylu je třeba zohlednit barvu a materiál. Vybíráme tmavší doplňky, snažíme se sáhnout i po kovu. Kovové lustry, kovové lampy jsou skvělým příkladem.

Zní to možná divně, ale doplňky se snažíme dosáhnout efekt, abychom se cítili jako v továrně z 20. století s nádechem moderního ducha. A jelikož mícháme průmysl a domácnost do jednoho stylu, průmyslový styl bydlení se tomu i přizpůsobil. A doplňky budou skvělý způsob, jak toho docílit.

 • Na osvětlení se velmi hodí použít tzv. edisonovky. Svým vzhledem připomínají staré retro žárovky. Mají tlumené světlo velmi teplé barvy. Skvěle dotvářejí místnost. Na trhu je nabízejí obchody v různých druzích, takže o výběr máte postaráno.


zdroj: www.homelectrical.com

 • Důležité jsou ostré hrany - aby vám opticky do prostoru ladily doplňky, máme i my v dílně DUBLEZ v nabídce výrobky, které se svým polygonové ostrými hranami skvěle hodí do industriálního interiéru.


--> Produkt na obrázku: Polygonální vlk ze dřeva

 • Zakomponování kůže nemusí být vůbec špatný nápad - kožená sedačka, případně kožené části nábytku dodají místnosti nádech luxusu, hnědá barva kůže zas vykompenzuje chladný kov.
 • Obrazy s důrazem na historii - velmi pěkně dotvoří industriální interiér staré retro černobílé fotografie, které vkládáme do větších černých rámů, aby měli fotografie kolem sebe bílý prostor. Do popředí jdou i obrazy, které zobrazují retro technickou dokumentaci různých typů patentů, technické výkresy, výstřižky z novin, staré plechové retro nápisy různých obchodních značek, staré americké poznávací značky z auta apod.

--> Produkt na obrázku: Dřevěný gravírovaný obraz - LokomotivaZdroje: 

 • https://www.livingspaces.com/inspiration/ideas-advice/styles/what-is-industrial-style
 • https://www.decoraid.com/blog/interior-design-styles-definition/industrial-style
 • https://freshome.com/inspiration/the-defining-a-style-series-industrial-design/
 • http://www.home-designing.com/four-types-of-industrial-style-decor